مقاله :: فوبیا یا اختلال هراس چیست و معرفی انواع آن
درخواست های ارتباط
جستجو
  لیست دوستان من
  صندوق پیام
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
  صندوق پیام
  رویدادها
  همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
  همه رویدادهای من
  تخفیف های وب سایت
  همه تخفیف ها

  عضویت در

  کانال تلگرام

  توسینسو

  اطلاعات مطلب
   مدرس/نویسنده
   پویان عارف پور
   امتیاز: 165017
   رتبه:4
   538
   138
   25
   1003
   پویان عارف پور ، از بنیانگذاران وبسایت توسینسو ، مهندس الکترونیک ، گرافیست و نقاش حرفه ای ، سابقه برگزاری چندین نمایشگاه طراحی و نقاشی و شرکت در حراجیهای آثار هنری در خارج از کشور ، دارای مدرک MCSE از شرکت مایکروسافت ، تخصص در حوزه Photoshop ، After Effects ، Corel ، Premiere دارای مدرک Security از مایکروسافت ، مدرس دوره CSCU , ICDL. سرپرست اسبق واحد انفورماتیک مرکز بهداشت جنوب تهران ، سرگروه تیم مهندسی آی تی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مدرس کسب درآمد اینترنتی در آریاگسترنت ، مدرس دوره Network+ در دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دارنده مدرک بازارهای مالی Forex از موسسه Emoney. پروفایل کاربر

   ویدیوهای پیشنهادی

   فوبیا یا اختلال هراس چیست و معرفی انواع آن

   تاریخ 6 ماه قبل
   نظرات 0
   بازدیدها 87
   فوبیا (Phobia) نتیجه اختلالات در سیستم اعصابی است که منجر به عصبی شدن ، احساساتی شدن ، ترس ، دلهره و نگرانی می شوند و این اختلالات احساس و رفتار ما را در شرایط خاصی تحت تاثیر قرار می دهند و حتی منجر به تاثیرات فیزیکی هم می توانند بشوند. فوبیا تفاوتهایی با ترس دارد . ترس یک حس کاملا عادی و ضروری است که زمانی رخ می دهد که انسان خود را در معرض خطر می بیند و بطور دقیقتر ، ترس ، عکس العمل در برابر یک تهدید واقعیست در صورتی که فوبیا یک "عکس العمل بسیار شدید غیر منطقی به چیزی است که خطری ندارد یا خطر آنچنانی ای ندارد" که می تواند عکس العمل به اشیا ، حیوانات و انجام عمل خاصی باشد.

   فوبیا چیست علائم فوبیا درمان فوبیا ترس شدید


   نشانه های فوبیا


   زمانی که افراد با موضوع فوبیای خود روبرو می شوند عکس العملهای رفتاری ، احساسی و یا فیزیکی شدیدی ممکن است نشان بدهند. فراموش نکنید همه انسانها ترسهایی دارند و حتی گاهی به شکلی فوق العاده شدید آن را ابراز می کنند بطور مثال اغلب ما اشخاصی را می شناسیم یا دیده ایم که با دیدن یک سوسک یا موش جیغ بنفش می کشند و به روی صندلی می پرند و یا کودکانی که با صدای رعد و برق وحشت می کنند و افرادی که اگر از بلندی به پایین نگاه کنند سرشان گیج می رود و حتی ترس از صحبت در مقابل جمع. یکی دیگر از تفاوتهای ترس و فوبیا در رویارویی با ترس است. افرادی که فوبیا دارند ترس خیلی بیشتری از رویارویی با موضوع خاصی دارند و ترس از رویارویی با آن موضوع تا آنجا پیش می رود که فردی ممکن است چندین سال از خانه بیرون نرود چون "احتمال دارد با موضوعی که از آن هراس دارد مواجه شود" و یا در انجام امور روزمره آنها اختلال ایجاد کند حتی مواردی مانند غذا خوردن ، دستشویی رفتن و استحمام زیرا این افراد حاضرند "هر کاری بکنند تا با آن ترس مواجه نشوند" و حتی در بعضی موارد ، تصور آن موضوع هم برای شخص قابل تحمل نیست. برای مثال حتی خود ما زیاد از راه رفتن یک عنکبوت روی دستمان لذت نمی بریم ... اگر جیغ نکشیم البته ... و اگر همچین صحنه ای پیش بیاید ممکن است عکس العمل سریعی برای جدا کردن عنکبوت از خودمان انجام دهیم (من به شخصه عاشق دیدن این صحنه ها هستم خیلی خنده داره) ولی این باعث نمیشوده که برای تفریح و گردش به جنگل نرویم چون "ممکن است آنجا عنکبوت باشد" ولی این موضوع درباره فردی که فوبیای عنکبوت یا آراکنوفوبیا (Arachniphobia) دارد بسیار متفاوت است. فوبیای عنکبوت نشنیده بودید ؟ من هم فوبیای عدد سیزده را تا پیش از این تحقیق نشنیده بودم ، در انتهای این نوشته شما را با چند نوع فوبیای شناخته شده آشنا می کنم اما ابتدا یک دسته بندی کلی از فوبیاها داشته باشیم.

   انواع فوبیا


   می توان دسته بندیهای مختلفی انجام داد منتهی بطور کلی با این دسته بندی موافقم به این شکل که گروه اول ، "فوبیاهای مشخص" (Specificphobia) شامل دو گروه کلی فوبیای اشیا و موقعیتهای مشخص . این گروه شامل زیرمجموعه های زیر می شود : حیوانات ، محیط (مانند ترس از تاریکی) ، سوزن آمپول و خون (هموفوبیا / Hemophobia) ، ترس از موقعیت (مانند ترس از پرواز با هواپیما) ، سایر (مثل ترس از دلقکها). گروه دوم آگورافوبیا یا ترس از مکانهای عمومی است (Agoraphobia که شامل افرادی می شود که تنها در مکانهای خاصی احساس امنیت دارند مانند خانه) گروه سوم فوبیای اجتماعی یا سوشال فوبیاست (Socialphobia فرد از تعامل با اجتماع وحشت دارد برای مثال از در دید دیگران بودن ، غذا خوردن در مقابل دیگران ، قضاوت شدن از طرف دیگران وحشت دارد ) . هرکدام از این گروهها ممکن است شامل پانصد موضوع ترس متفاوت باشد از گرد و خاک و تار مو تا شرایط جوی .

   در شرایطی که اینطور افراد به هر شکل با موضوع فوبیایشان مواجه شوند بدترین سناریوی ممکن را در ذهنشان تصورممکن است علائم خاصی بروز دهند شامل لرزیدن ، تعرق ، تپش قلب ، سرگیجه ، تنگی نفس و، ضعف و حس نیاز شدید به فرار از . افرادی که فوبیا دان خودشان می دانند که ترسشان اغراقی است ولی نمی توانند برآن غلبه کنند پس گفتن جملاتی مثل "این که ترس ندارد !" یا اینکه آن موضوع را پیش بکشید یا او را با آن موضوع روبرو کنید که عادت کند و ترسش بریزد فقط ثابت می کند شما جزو افرادی هستید که پیش از انجام کارها از فکرتان استفاده نمی کنید و یا سادیسم یا امراض مشابه دارید و نه تنها کمکی به این افراد نمی کنید و ممکن است ترسشان را بدتر هم بکنید چون درمان یک فوبیای مشابه ، با توجه به شرایط افراد به شکل متفاوتی انجام می شود پس حتی اگر شنیدید پسرعمه نوه دایی بقال سر کوچه تان به فلان ترتیب درمان شده ، برای شخص دیگری با همان فوبیا نسخه نپیچید.

   علت شروع فوبیا :


   بطور دقیق مشخص نیست ولی گاهی بخاطر یک حادثه که ترس زیادی درباره آن موضوع ایجاد نموده شروع می شود و همچنین افرادی که والدینشان فوبیا داشته اند احتمال زیادی هست که فوبیا درآنها پدیدار شود.

   درمان فوبیا :


   اکثر فوبیاها قابل درمان هستند ولی برای این کار باید به متخصص سلامت روان مراجعه کنید و تاکید می کنم که به هیچ وجه بدون مشورت با متخصص مربوطه اقدام نکنید زیرا احتمال بسیار زیادی دارد که شرایط را بدتر کنید. نکته دیگری که جا دارد باز هم تاکید شود درک تفاوت ترس عادی و فوبیا هست بطور مثال اینکه دوست شما درخانه یک مار نگه میدارد و شما از آن میترسید طبیعی است ولی اینکه حتی به خانه آنها نروید چون او یک مار دارد خیر ... مگر اینکه بجای نگهداری در محیطی مثل آکواریوم ، آن مار هم مثل بچه گربه ها در خانه اجازه داشته باشد هرجا دلش خواست برود در این صورت به شما حق می دهم !

   برخی از فوبیاهای شناخته شده :


   فوبیاهای زیادی وجود دارد که بعضی از آنها را نمی توانید تصور کنید بطور مثال پایرافوبیا (Pyrophobia) ترس از آتش ، آلکتوروفوبیا (Alektorophobia) ترس از مرغ ، تریسکایداکافوبیا (Triskaidekaphobia) ترس از عدد سیزده ، فوبیای نبود موبایل یا نوموبفوبیا (Nomobphobia ترس شدید شخص از اینکه موبایلش همراهش نباشد) ترس از رنگ یا کروموفوبیا (hromophobia) . سایر موضوعات را خلاصه وار می نویسم : تونل ، بزرگراه ، آب ، اشیا یا حیوانات پرنده ، گرد و خاک ، مو ، حمام ، رفتن به توالت ، جرم و باکتری اجسام ، پنیر ، سیر ، سایه ، رفتن به دکتر ، به خواب رفتن (دیدن کابوس) و ...

   نویسنده : پویان عارف پور
   منبع : جزیره روانشناسی وب سایت توسینسو
   هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است

   برچسب ها
   مطالب مرتبط

   در حال دریافت اطلاعات

   نظرات
   هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید