درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
پویان عارف پور
امتیاز: 207519
رتبه:4
605
256
28
1189
پویان عارف پور ، از بنیانگذاران وبسایت توسینسو ، مهندس الکترونیک ، گرافیست و نقاش حرفه ای ، سابقه برگزاری چندین نمایشگاه طراحی و نقاشی و شرکت در حراجیهای آثار هنری در خارج از کشور ، دارای مدرک MCSE از شرکت مایکروسافت ، تخصص در حوزه Photoshop ، After Effects ، Corel ، Premiere دارای مدرک Security از مایکروسافت ، مدرس دوره CSCU , ICDL. سرپرست اسبق واحد انفورماتیک مرکز بهداشت جنوب تهران ، سرگروه تیم مهندسی آی تی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مدرس کسب درآمد اینترنتی در آریاگسترنت ، مدرس دوره Network+ در دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دارنده مدرک بازارهای مالی Forex از موسسه Emoney. پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

سندرم انفجار سر ( شنیدن صدای انفجار در خواب ) چیست ؟

تاریخ 8 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 86
چند سال پیش نیمه شب با صدای انفجار شدیدی از خواب پریدم. صدای انفجار خیلی نزدیک بود. به سمت پنجره آشپزخانه دویدم چون دید خوبی به کوچه و محل داشت. با توجه به صدای بسیار بلند انفجار ، انتظار داشتم ببینم یا قسمتی از ساختمان خودمان در اثر انفجار تخریب شده یا ساختمانها اطراف . از اتاق خواب که بیرون آمدم به قسمت شیشه ای بالای در ورودی خانه نگاه کردم و متوجه شدم هیچ چراغی در راه پله آپارتمانمان روشن نیست پس به احتمال زیاد در ساختمان خبری نبوده هرچند صدا انقدر بلند بود که باید بقیه ساکنین را هم بیدار می کرد ولی خب تا اینجا فقط حدس زدم من صدا را شنیدم چون گوشهای تیزی دارم. به آشپزخانه رسیدم و پنجره را باز کردم . همه چیز عادی بود و سکوت مطلق برقرار بود. نه کسی در کوچه بود نه صدای جیغ و فریاد نگرانی مردم در اینطور مواقع. یعنی ممکن بود انفجاری به اون بزرگی رخ داده باشد و فقط من صدایش را شنیده باشم ؟؟ تصور این احتمال باعث شد همان موقع لباس بپوشم و به کوچه بروم چون در ذهن من امکان نداشت چنان انفجاری جایی را تخریب نکرده باشد و مصدوم نداشته باشد. در کوچه هم هیچ خبری نبود و در نهایت با این تئوری که احتمالا ، صدا مربوط به کوچه پشتی بوده پرونده را بستم و به خانه برگشتم.

فردای آن روز در اینترنت سرچ کردم "انفجار در محله فلان" و هیچ نتیجه ای نداشت ، "حادثه در خیابان فلان" باز هم خبری نبود. به راننده آژانس آشنایی که دفترشان سر کوچه ما بود زنگ زدم او هم چیزی در این باره نشنیده بود. این صدای انفجار چند هفته بعد دوباره تکرار شد و به ذهنم رسید جستجو کنم ببینم شخص دیگری هم چنین تجربه ای داشته ؟ پاسخ این بود که نه تنها افراد زیادی این تجربه را داشته اند بلکه این موضوع مربوط به یک سیندروم شناخته شده به نام سیندروم انفجار سر یا exploding head syndrome (EHS) است. برایم تعجب داشت که چطور ، سیندرومی که از سال 1870 میلادی مورد مطالعه بوده را نه من و نه هیچیک از اطرافیانم تاکنون نشنیده بودیم. کمی بیشتر در موردش جستجو کردم و متوجه شدم EHS یا به قول من "صدای انفجار در خواب" یکی از انواع اختلالات خواب هست و بطور کلی مانند تجربه من اتفاق می افتد یعنی شخص در خواب صدای مهیبی می شنود که نتیجه یک فرآیند واقعی نیست بلکه این صدا در زمانی که دارد به خواب می رود یا دارد بیدار می شود در سر او اتفاق افتاده. این سندروم به خودی خود بی خطر است ولی اگر طولانی مدت و ادامه دار شود و عارضه کم خوابی ایجاد کند باعث عواقب ناشی از کم خوابی می شود.

علل بروز سیندروم انفجار سر / exploding head syndrome (EHS)


هنوز علت دقیق آن مشخص نشده منتهی این حالت بیشتر در زمانی رخ می دهد که شخص بسیار خسته است و یا تحت استرس شدید قرار دارد.

سیندروم انفجار سر / exploding head syndrome (EHS) چه صداهایی را شامل می شود ؟


صدای شنیده شده در حالت کلی مانند انفجار است ولی می تواند به شکل صدای شلیک سلاح ، سنج ، فریاد ، رعد ، آتش بازی ، بسته شدن شدید درب و جرقه الکتریسیته هم باشد.

صدا به چه صورت شنیده می شود ؟


ممکن است احساس کنید آن را با یک گوش یا هردو گوش شنیده اید و یا آنطور که از اسمش هم می توان حدس زد "در سر شنیده شود" یعنی ممکن است خودتان هم بدانید که مانند خواب دیدن ، آن انفجار هم در ذهن شما رخ داده و نه در واقعیت و صدایی در محیط وجود نداشته .

سیندروم انفجار سر / exploding head syndrome (EHS) چقدر طول می کشد ؟


هر بار در بیشترین حالت چند ثانیه طول می کشد و معمولا در همین حد که منجر به بیداری می شود اما از لحاظ تعداد دفعات ممکن است در یک شب چند بار هم اتفاق بیفتد که اتفاقی نادر است و در حالت عادی فواصل آن زیاد و در حد چندماه بوده و به مرور زمان ، بیشتر هم می شود.

آیا سیندروم انفجار سر / exploding head syndrome (EHS) خطرناک است ؟


درصورت تکرار مکرر آن و ایجاد بیخوابی تنها باعث عوارض ناشی از بی خوابی می گردد . اگر شما جزو افرادی هستید که هر از گاهی با این حالت از خواب می پرید جای نگرانی نیست و بطور معمول فواصل بین رخداد آن زیاد می شود و برطرف می گردد. در حین بیداری ممکن است تعرق شدید داشته باشید و یا احساس سردرد ناشی از بیداری ناگهانی کنید و در بدترین حالت با نگرانی شدید بیدار شوید و احساس ترس شدید به شما دست دهد و تا جایی که من مطالعه کردم موارد خیلی خیلی نادری وجود داشته که حالت شوک از ترس ایجاد شده و نیاز به مراقبتهای پزشکی وجود داشته و خلاصه بطور عادی هیچ جای نگرانی نیست.

نویسنده : پویان عارف پور
منبع : جزیره روانشناسی وب سایت Tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 سندرم انفجار سر ( شنیدن صدای انفجار در خواب ) چیست ؟
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید