درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
پویان عارف پور
امتیاز: 207519
رتبه:4
605
256
28
1189
پویان عارف پور ، از بنیانگذاران وبسایت توسینسو ، مهندس الکترونیک ، گرافیست و نقاش حرفه ای ، سابقه برگزاری چندین نمایشگاه طراحی و نقاشی و شرکت در حراجیهای آثار هنری در خارج از کشور ، دارای مدرک MCSE از شرکت مایکروسافت ، تخصص در حوزه Photoshop ، After Effects ، Corel ، Premiere دارای مدرک Security از مایکروسافت ، مدرس دوره CSCU , ICDL. سرپرست اسبق واحد انفورماتیک مرکز بهداشت جنوب تهران ، سرگروه تیم مهندسی آی تی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مدرس کسب درآمد اینترنتی در آریاگسترنت ، مدرس دوره Network+ در دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دارنده مدرک بازارهای مالی Forex از موسسه Emoney. پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت پنجم : آگاهی بخش اول

تاریخ 8 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 69

آگاهی


اولین آگاهی ای که پیش از یک مذاکره باید داشته باشید خود مفهوم مذاکره است. مذاکرات و گفتگوها ، میدان مبارزه نیستند و اگر هدفتان از گفتگو کسب پیروزی است بطوری که حرف شما به کرسی بنشیند و رقیبتان ساکت بشود متاسفانه باید بگویم در حال مطالعه مطلب اشتباهی هستید زیرا "هدف شما از انجام مذاکره رسیدن به یک تفاهم است".
در بهترین حالت شما ممکن است به تمام اهداف از پیش تعین شده خود برسید ، در حالت نرمال شما و طرف مقابلتان هرکدام به بیشتر خواسته هایتان منجمله خواسته های مشترکتان می رسید ، در حالت ضعیف ممکن است مجبور شوید سطح توقعات خود را پایین بیاورید و در بدترین حالت به هیچیک از اهدافی که در سر داشتید نمی رسید و شاید متضرر شوید.

طبیعی است که برای رسیدن به بهترین نتیجه باید تلاش کنید و طرف مقابل شما هم همین کار را انجام می دهد و در نهایت باید کاری کنید که بهترین نتیجه ای که می توان به آن دست یافت بدست آورید . در این میان شما ابزار و ترفندهایی در اختیار دارید و یکی از آنها این هست که تا آنجایی که ممکن است اطلاعاتی از طرف مقابلتان بدست آورید. طبیعتا درک می کنید که منظورم این نیست که مثل فیلمهای ماموریت غیر ممکن و جیمزباند جاسوس بازی در بیاورید و غیره منتهی تا جایی که امکان دارد بدانید با چه لحنی و درباره چه موضوعاتی صحبت کنید تا روال گفتگو بهتر شده و با تاثیر بهتر بر طرف مقابلتان بتوانید نتایج بهتری بدست آورید.

یکی از دوستانم می گفت این یک نوع عوام فریبی است در پاسخ به این تئوری باید عرض کنم که خیر و به این شکل موضوع را نگاه کنید که اگر بدانید دوستتان عزادار هست وقتی به او می رسید شروع به تعریف لطیفه نمی کنید ، اگر بدانید برادر یا خواهرتان درمورد مکان یا فردی ، خاطره بدی دارد تا جای ممکن آن رویداد یا نام فرد را پیش آنها مطرح نمی کنید ، اگر بدانید دوستتان به گلی حساسیت دارد آن گل را برایش هدیه نمی برید ، وقتی به مهمانی می روید با پیرژامه ای که در خانه به پا می کنید به منزل میزبان نمی روید و اینها را از روی عوام فریبی انجام نمی دهید و این نشان دادن احترامی است که برای آنها قائل هستید و همین موضوع درخصوص جلسات ، گفتگوها و مذاکرات شما صدق می کند.

تصور کنید به مصاحبه شغلی رفته اید یا برای بستن قراردادی رفته اید صحبت کنید و یا حتی می خواهید دل شخصی را بدست آورید و او عزادار یکی از نزدیکانش است و شما از این موضوع مطلع نباشید و سعی کنید با چهره ای متبسم و گفتن مطالب طنز سر صحبت را باز کنید خب این تاثیر خیلی بدی خواهد داشت ولی اگر از قبل از این موضوع به هر شکل آگاهی داشته باشید و در حین سلام و احوالپرسی تسلیت بگویید و حتی یک جمله تعارفی مانند "اگر کمکی برای برگزاری مراسم از بنده ساخته هست بفرمایید" تا حد زیادی دل طرف مقابل را بدست آورده اید.

پیش از اینکه بگویم چگونه این اطلاعات را بدست آوریم باید عرض کنم که این موضوع محدود به مسائل و شرایط احساسی نمی شود بلکه شما باید یک دید کلی از شخص یا مجموعه طرف مذاکرتان داشته باشید . همین چند وقت پیش یکی از آموزشگاههای شناخته شده در حوزه آی تی با واسطه کردن یکی از دوستانمان ، از مهندس نصیری که از بنیانگذاران بزرگترین سایت فناوری اطلاعات کشور (سایتی که الان در آن در حال مطالعه هستید یعنی توسینسو) دعوت کردند تا برای همکاری صحبتی داشته باشند. مهندس نصیری هم بخاطر دوست واسط پذیرفتند. زمانی که به آنجا رفتند متوجه رفتار سبکی از سوی افراد حاضر در جلسه شدند و طبیعی است که از سوی سایت توسینسو هیچ تمایلی برای همکاری بوجود نیامد که هیچ بلکه تصویب شد که دیگر هیچ مذاکره ای با آن مجموعه صورت نگیرد چون رفتار حرفه ای نداشتند. چندی بعد در رویدادی ، مدیر آن مجموعه تازه متوجه شد که شخصی که با آن تواضع نزد آنها رفته بود چقدر در سطح کشور و سازمانهای بزرگ شناخته شده است و مجموعه او چه جایگاهی دارد و مجدد با دوست واسط تماس گرفته بود ولی خب طبیعی است که این بار امتیاز داشتن واسط را از دست داده بود و حتی دوست واسطمان هم به آنها گفت که این اتفاق هم فقط یک بار با اصرار او پیش آمده و ایشان فردی نیست که به این راحتی وقت بتواند در اختیار دیگران قرار دهد و آن یک بار هم خوش شانس بوده اند که ایشان در آن روز ، قرار ملاقاتی در محدوده ساختمان آن مجموعه داشته اگرنه در بهترین حالت می توانسته در حد یک تماس تلفنی با زمانی محدود به ایشان فرصت بدهند. این مثال را برای تعریف و تمجید از سایت توسینسو عرض نکردم فقط می خواهم بگویم کافی بود از چند نفر که در حوزه آی تی فعال بودند در این باره سوال می کردند یا رتبه سایت توسینسو را بررسی می کردند و یا خیلی ساده نام محمد نصیری را در اینترنت سرچ می کردند.

چه اطلاعاتی نیاز داریم؟


روشهای مختلفی برای بدست آوردن اطلاعات مورد نیازمان هست که به زودی به آنها می پردازیم ولی اول اجازه دهید به سوال مهمتری پاسخ دهیم و آن هم اینکه "چه اطلاعاتی نیاز داریم؟" فقط توجه داشته باشید که داشتن همه این اطلاعات مفید هست ولی ممکن است بدست آوردن همه آنها مقدور و یا حتی لازم نباشد. می توانید حدس بزنید که این قسمت ، برای گفتگوهای خانوادگی و دوستانه خیلی چالش برانگیز نیست ولی در مورد مذاکرات رسمی و افرادی که تاکنون صحبتی با آنها نداشته اید یا آشنایی قبلی ندارید ماجرا فرق دارد و بسته به اینکه مذاکره چقدر اهمیت داشته باشد باید تا جای ممکن اطلاعات بیشتری بدست آورید . اطلاعاتی مانند جایگاه فرد یا مجموعه مقابل ، خط قرمزهایی که باید بدانید ، نکات و موضوعات تاثیرگذار روی آنها ، تخمین تمایل آنها به همکاری با شما ، اگر با شما به تفاهم نرسند شما چه آپشنهایی دارید ، آنها چه آپشنهایی دارند ، تعهدشان چقدر قابل اعتماد است ، آنها چه امتیازاتی نسبت به رقبایشان دارند ، چه ضعفهایی دارند ، وضعیت مالیشان چگونه است ، هدف آنها از گفتگو ، علایق ، سطح فرهنگی و گاهی حتی به اطلاعات خیلی جزئی تر مثل ادکلن استفاده و ساعت بیداری صبح ! که به هر شکل در جلب رضایت و اعتماد طرف مقابل به شما کمک می کند.

نویسنده : پویان عارف پور
منبع : جزیره روانشناسی وب سایت Tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت اول : معرفی
2 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت دوم : حفظ خونسردی بخش اول
3 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت سوم : حفظ خونسردی بخش دوم
4 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت چهارم : حفظ خونسردی بخش سوم
5 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت پنجم : آگاهی بخش اول
6 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت ششم : آگاهی بخش دوم
7 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت هفتم : آگاهی بخش سوم
8 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت هشتم : آگاهی بخش چهارم
9 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت نهم : استفاده از مدل استفاده از مدل PAC
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید