درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
پویان عارف پور
امتیاز: 207519
رتبه:4
605
256
28
1189
پویان عارف پور ، از بنیانگذاران وبسایت توسینسو ، مهندس الکترونیک ، گرافیست و نقاش حرفه ای ، سابقه برگزاری چندین نمایشگاه طراحی و نقاشی و شرکت در حراجیهای آثار هنری در خارج از کشور ، دارای مدرک MCSE از شرکت مایکروسافت ، تخصص در حوزه Photoshop ، After Effects ، Corel ، Premiere دارای مدرک Security از مایکروسافت ، مدرس دوره CSCU , ICDL. سرپرست اسبق واحد انفورماتیک مرکز بهداشت جنوب تهران ، سرگروه تیم مهندسی آی تی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مدرس کسب درآمد اینترنتی در آریاگسترنت ، مدرس دوره Network+ در دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دارنده مدرک بازارهای مالی Forex از موسسه Emoney. پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت هفتم : آگاهی بخش سوم

تاریخ 8 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 71

شرایط موقت


ممکن است بگویند فلانی آدم شوخ طبعی است یا فلانی خیلی خوش اخلاق و خونگرم است و شما هم با این پیش فرضها به جایی بروید و شروع کنید به بگو و بخند کردن ولی از شانس بد شما آن روز آن فرد سردرد بدی گرفته باشد و بخاطر همین روحیه خوبی نداشته باشد و این حرکات شما تاثیر بدی ایجاد کند . درست است که شما تقصیری ندارید ولی بهتر است در هر گفتگویی کمی اجازه دهید همه چیز عادی و رسمی پیش برود و جو آن روز فرد یا افراد را بسنجید. بطور مثال تقریبا همه کسانی که من را می شناسند و با من کار کرده اند می گویند من خیلی خوش اخلاقم و البته همه آنها می دانند علی رغم خوش اخلاقی و خونگرمی ، صبحها که بیدار می شوم تا وقتی قهوه ام را ننوشیده ام نباید سمت من آمد. در مثال دیگر می توانم به مدیری اشاره کنم که در حالت عادی بسیار عبوس و بداخلاق و تندخو بود ولی من هربار چیزی می خواستم می توانستم از او بگیرم چون متوجه شده بودم هربار با گوشی همراهش با بچه هایش حرف می زد اگرچه همچنان چهره درهم و اخمویی داشت ولی بسیار منعطف و معقول میشد و این زمانی بود که باید خواسته تان را به او می گفتید. این ترفند خیلی موفقی است که خیلی از کودکان خوب بلدند این را در مورد والدینشان بکار بگیرند بطور مثال ابتدا پدرشان را می خندانند یا خودشان را لوس می کنند و بعد اگر خواسته ای دارند که در حالت عادی ممکن بوده رد شود در همان حالت آن را مطرح می کنند چون میدانند پدرشان وقتی خندید دیگر اخم نمی کند و به احتمال زیاد موافقت می کند.

زبان بدن


در این بین دانستن کمی هم زبان بدن یا Body Language که بعدها مفصل در قسمت دیگری بطور مجزا از مطالعاتم درباره آن در وبسایت توسینسو برایتان می گویم هم مفید است. بجز زبان عمومی بدن ، هرکسی چند حرکت خاص خودش را دارد برای مثال دوستی دارم که هروقت موقع جلسات مخالف گوینده است بطور ناخودآگاه با خودکار روی دستش می زد و شخص دیگری را می شناسم که اگر بازاریابی می آمد پیش او و میدیدم دارد غبار روی پاچه شلوارش را می تکاند مطمئن میشدم که بازاریاب ، جواب منفی می گیرد. درباره زبان عمومی بدن هم می توان خیلی ساده فهمید که اگر مدیر جلسه حین صحبتهای شما به اطراف نگاه می کند یعنی از حرفهای شما خسته شده و نظر مساعدی ندارد و یا اگر رنگ چهره طرف مقابل قرمز شد و اخم کرده بود می توان فهمید که بسیار عصبانی است و باید مراقبت بیشتری در انتخاب حرفها و جملاتتان انجام دهید یا شاید لازم است به جملات قبلی فکر کنید و اگر حرف بدی زدید از دل طرف مقابل درآورید چون هر لحظه ممکن است رفتار بدی در پیش بگیرد. چون در قسمتهای بعدی ، بخش مجزایی برای زبان بدن درنظر گرفته ام اینجا بیشتر از این برایش وقت نمی گذاریم.

موافقین و مخالفین هر طرف


یادم هست که پروژه ای انجام داده بودم که متعلق به دو نفر بود که برادر بودند . زمانی که میخواستند پرداخت را انجام دهند یکی از آنها شروع کرد ایرادهایی را عنوان کرد که پایه و اساس نداشتند و یا جزو قرارداد ما نبود بطور مثال قرار بود ما بستر شبکه را راه اندازی کنیم و تنها کابل کشی و تجهیزات مربوطه جزو قرارداد ما بود ولی او به قسمتهای دیگر اشاره می کرد و می گفت فلان نرم افزار راه اندازی نشده یا باید خرید اشتراک اینترنت را هم انجام دهید و متوجه شدم که او میخواهد با بهانه های مختلفی که عنوان می کند مبلغ بسیار کمتر از مبلغ مورد توافقمان را پرداخت کند. اما یک نکته وجود داشت و آن هم این بود که متوجه شده بودم برادر دیگر همیشه با او در تقابل است و چون کوچکتر بود دوست داشت ابراز وجود کند و بگوید که او هم آنجا رئیس است برای همین از این نکته استفاده کردم و گفتم "خب اجازه بدید نظر ایشون رو هم بپرسیم" و رو به او گفتم "من معتقدم شما بیشتر در جریان پروژه و قراردادش بودید و در این مورد نظر شما دقیق تر از نظر برادرتون می تونه باشه درسته ؟ نظر شما چیه ؟"

تیرم به هدف خورد و او احساس کرد الان موقع خوبی است که را ثابت کند "نظر او دقیق تر از برادرش هست" و شروع به صحبت کرد و با یادآوری مفاد قراردادمان گفت تمامی آنها برآورده شده و تعهدشان را انجام داده اند پس مشکلی در پرداخت نیست و حالا برادر او تنها نظر مخالف را داشت و درنتیجه او هم خودش را جمع کرد و کمی غر غر کرد ولی مبلغ قرارداد را پرداخت کرد و دیگر بهانه ای مطرح نکرد. دانستن اینکه وفاداری افراد و رضایت کارمندان از مدیر یک سازمان چقدر است می تواند در این موارد کمک کند و اگر او فرد محبوبی نباشد می توان گفتگوهای جمعی از آنها استفاده کرد.

درست است که مثالی که گفتم در سطح سازمانی بود ولی بیایید یک مثال خانوادگی بزنیم. تصور کنید نوجوانی دارد در خانه برای ثبت نام در کلاسی با پدرش چانه می زند و پدر روی خوشی به او نشان نمی دهد. حال فرض کنید این نیم وجبی صبر کند تا پدربزرگ و مادربزرگ به خانه آنها بیایند. پدربزرگ بطور پیش فرض مخالفتی یا مشکلی با پدر ندارد ولی وقتی نوه اش از او بخواهد در این باره نظر بدهد احتمال زیادی دارد که طرف نوه اش را بگیرد و نوه او این را می داند پس موضوع را مطرح می کند و نظر پدربزرگ را می پرسد و وقتی پدربزرگ گفت "نه چه اشکالی دارد." رو به پدر می کند و نظر پدرش را می پرسد و این بار پدر در رودربایستی با پدربزرگ می پذیرد .

در این مثالها به راحتی می توانید درک کنید چقدر ساده و با استفاده از نظر موافق،مخالف و استفاده از دانستن جایگاه فرد مقابل ، فقط با بیان چند جمله می شود نتیجه گفتگو را تغیر داد. بطور مثال در دفتر توسینسو ، محمد نصیری بطور عمومی با مصرف تنقلات در شرکت مخالف است و حسین احمدی مثل من پایه تخمه و چیپس است و هربار که من می گویم چیپس بگیریم محمد می گوید نه و من بلافاصله به حسین می گویم رای می گیریم و با اکثریت آرا تصویب می شود. این مثال اخیر را بیشتر برای مزاح مطرح کردم ولی به هر حال استفاده از همین مورد بود.

  • بطور خلاصه هرچه بیشتر در مورد شرکت کنندگان در گفتگو و مجموعه ای که با آن طرف هستیم بدانیم ، بیشتر می توانیم در گفتگوها موفق باشیم.

نویسنده : پویان عارف پور
منبع : جزیره روانشناسی وب سایت Tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت اول : معرفی
2 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت دوم : حفظ خونسردی بخش اول
3 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت سوم : حفظ خونسردی بخش دوم
4 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت چهارم : حفظ خونسردی بخش سوم
5 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت پنجم : آگاهی بخش اول
6 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت ششم : آگاهی بخش دوم
7 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت هفتم : آگاهی بخش سوم
8 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت هشتم : آگاهی بخش چهارم
9 آموزش فنون مذاکره کاربردی قسمت نهم : استفاده از مدل استفاده از مدل PAC
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید