درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من

جهت دریافت مدرک با مراجعه به به این بخش و ورود به دوره مورد نظر، بر روی گزینه دریافت مدرک کلیک کرده، اطلاعات خود را تکمیل کنید تا پروسه صدور مدرک برای شما طی شود.

صدور مدرک تنها برای دوره هایی که به صورت کامل خریداری شده و قیمت آن ها بالای 100،000 تومان باشد انجام خواهد شد.

تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد پزشکیان
امتیاز: 11212
رتبه:55
12
54
5
362
عاشق امنیت - یه برنامه نویس ساده - دوست دار رمزنگاری - سابقه مدیریت بخش نفوذ تیم امنیتی هکران ناشناس - فعالیت در تعمیرات کامپیوتر. علاقه مند به : (روان شناسی ، تردستی، ورزش های رزمی) کسب دو مقام کشوری برنز در مسابقات اویاما کاراته پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

قوانین کاربردی روانشناسی : قانون ششم : تصویر سازی مبهم

تاریخ 9 روز قبل
نظرات 2
بازدیدها 28
با سلام خدمت شما کاربران گرامی سایت توسینسو در خدمتم با مجموعه قوانین کاربردی روانشناسی و این قسمت مربوط هستش به تصویر سازی ذهنی که به صورت مبهم انجام میشه و غالبا هم میل داره به بینهایت+ خب یعنی چه؟ بریم برای بررسی این قانون کاربردی با کلی مثال

وقتی یک چیزی واضح و آشکار است که معلومه و نیاز به توضیح نداره.. ولی وقتی یک چیزی معلوم نیست مغز سعی میکنه یه چیزی جانشینش کنه (یه چیزیرو تصور کنه .. و این نقطه شروع ماجراست
ببینید این قانون خلاصش یعنی اگر چیزی رو خیلی کلی و گنگ در نظر بگیرید مغز سعی میکنه بقیشو تکمیل کنه ... بریم برای مثال های متنوع برای درک بیشتر :
  • من با شما دعوا دارم و میخوام شمارو بزنم شما از کدوم جمله بیشتر میترسید ؟ (اول جواب رو بدید بعد ادامه رو بخونید)
1) فردا کاری باهات میکنم تا عمر داری فراموش نکنی . 2) فردا یک سیلی محکمی بهت میزنم
خب غالبا از 1 بیشتر میترسن چون چیز گنگیه ، معنیش گنگه و طرف پیش خودش فرض میکنه که این میخواد باهام چیکار کنه؟ میخواد لقه بزنه؟ چاقو بزنه ؟ سیلی بزنه ؟ یا... ولی دومی میگید خب سیلیه ، جاخالی میدم دفاع میکنم یا نهایتا سیلیه دیگ درد ک نداره ..

قوانین کاربردی روانشناسی : قانون ششم : تصویر سازی مبهم


  • بعضی از افراد (در این مثال جنس مذکر رو در نظر بگیرید) میخواهد عکس های جنس مخالفش را نگاه کند ، اگر بیشتر بدن رو لخت ببیند که میگوید اوک این بدنشه و دلشم مثلا خیلی چاقه و .. ولی وقتی جنس مونث بیاد یک قسمت بدنشو مخفی کنه و قسمت دیگرو باز بزاره فرد مذکر میاد بر اساس اون قسمت پیدا اون قسمت پوشیده شده رو تصور میکنه و میره تا ناکجا اباد... (البته بعضی هام اینو قبول ندارن)

  • شما در حوزه یا زمینه ای حرفی برای گفتن دارید ، ولی تاحالا شخصی این را نمیداند ، مثال من در کامپیوتر مهارت دارم و یک فرد فامیل این را میشنود و میگوید عه این چقد خبرس !! و این در صورتیه که کار منو ندیده باشه ولی وقتی ببینه مثلا من 4 تا دکمه کیبرد میزنم و دوسه تا کلیک میگه اینو که منم بلد بودم ، یا اینکه کاری نداشت ... درواقع اون حرف مردم و تصویری که همون لحظه از شما میسازه خیلی قوی تر از تصویر واقعیتونه !! یاد جمله بسیار معروف سعدی: "تا مرد سخن نگفته باشد. عیب و هنرش نهفته باشد"

خلاصه این است قدرت این قانون و قدرت تصویر سازی ذهن ... البته مثال ها قابل نقض هستند و شاید خوب مبحث براتون جا نیفتاده باشه ولی بهر حال منتظر نظراتتون هستم !

نویسنده : محمد حسن پزشکیان
منبع : جزیره روانشناسی وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون اول : اهرم شانس
2 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون دوم : قانون همبرگر
3 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون سوم : ایجاد زندان ذهنی
4 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون چهارم : ترفند های تبلیغاتی ، بزرگنمایی حفره ها و کمبود ها !
5 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون پنجم: ارزش های انسان !
6 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون ششم : تصویر سازی مبهم
7 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون هفتم : اثر ضدیت و رویا
8 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون هشتم : سردرگم سازی همه جانبه
9 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون نهم : سردرگم سازی(چندگانگی) انتخاب
10 قوانین کاربردی روانشناسی : قانون دهم : سطح بندی توقعات
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
  • من یه همکار داشتم که خیلی پرسروصدا بود خیلی هم پرت و پلا و حرفای خارج از نزاکت میزد و بین همکارا به بی شعوری شهرت داشت و هروقت میخواستم اذیتش کنم میرفتم طوری که متوجه بشه در حالی که نگاهش می کردم یه موضوع خیلی عادی در گوش همکار دیگم میگفتم و این فکر می کرد راجع به اون هست و هرچی می پرسید من میگفتیم راجع به تو نبودهمکارم هم تایید می کرد یا می گفت داشت راجع به فلان سرور میگفت ولی این باورش نمیشد و این قضیه با استفاده از با همین موضوع بوده یعنی من و اونی که درگوشی حرف می زدیم میدونستیم راجع به اون نبوده ولی اون چون میدید من نگاهش می کنم و درگوشی به دوستمون چیزی میگم حدس میزده راجع به اون بوده و خلاصه حسابی حالش گرفته میشد و احساس می کرد همه علیهش هستن و اینطوری به حالت دلخوری یه مدت با کسی حرف نمیزد و چند ساعتی و گاهی یکی دو روزی ساکت میشد از دستش راحت بودیم :))


  • از دستش راحت بودیم 😂😂😂😂

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید